افشاگری بی سابقه رئیس جهادکشاورزی در گفتگو با یاران ۳۱۳ :

به علت مقاومت در برابر تیم بهمئی حذف شدم/ اطرافیان نماینده درخواست های غیرقانونی و نامشروع داشتند/ این اقدام یک بی احترامی بود.

گفتگوی پایگاه اطلاع رسانی یاران ۳۱۳ با سیدخداکرم میرسالاری رئیس سابق جهاد کشاورزی رامهرمز در خصوص حذف یکباره بدون اطلاع قبلی و با بی احترامی از ریاست جهاد کشاورزی رامهرمز.

«بیشترین توقعات در مناقصه ها و واگذاری پروژه ها و پیمانکاری ها بوده است بدین ترتیب که هر پروژه و پیمانکاری باید به کسانی داده شود که الزاماً منتسب به آقای نماینده باشند. اشخاصی پرونده هایی در زمینه ی زمین خواری و تغییر کاربری داشتند که انتظار همکاری داشتند لکن ما همکاری نمی کردیم و این ها باعث عزل ما شده است»

حذف سید خداکرم میرسالاری به صورت عجیب، سریع و در سکوت کامل با نفوذ نماینده شهرستان، یکی از موضوعاتی است که این روزها برسرزبان ها در سطح شهرستان جاری است با توجه به اینکه اینگونه موارد باعث تشویش و ناراحتی افکار مردمی شده است و همچنین رنگ و بوی سیاسی از این اقدام مشهود بود ما را بر آن داشت تا گفتگوی کوتاهی را با ایشان داشته باشیم.

پایگاه اطلاع رسانی یاران ۳۱۳ موارد مطروحه را از زبان آقای میرسالاری منتشر می کند. مدیری که در دوره ی کوتاه ۷ ماهه توانسته بود اقدامات خوبی در راستای وظایف سازمانی انجام دهد. پیش از این حذف کردنِ نیروهای اصولگرا و یکدست کردنِ مدیریت اصلاح طلبانه شهرستان بر تمامی ادارات یکی از سیاست های بخصوص دوره ی آقای شمس الله بهمئی بوده است که به نوعی یک عقب گرد به دهه هفتاد و به دوران مهندس محمدرضا بهمئی است که با نیروهای غیراصلاح طلب و مستقل و حتی اصولگرا به شدت برخورد می شد. عدم ثبات مدیریت و دخالت غیرقانونی نماینده در عزل و نصب های ادارات و دستگاههای اجرایی یکی از نقدهای جدی منتقدان عملکرد آقای بهمئی بوده است.

فارغ از مسائل انتخاباتی، ظاهراً اطرافیان نماینده شهرستان، درخواست های غیرقانونی از جهاد کشاورزی می کنند که با مقاومت میرسالاری مواجه شده و در نتیجه اقدام به حذف ایشان می کنند.

متن کامل گفتگوی سیدخداکرم میرسالاری رئیس سابق جهاد کشاورزی شهرستان رامهرمز:

یاران ۳۱۳: آقای میرسالاری کمی از خودتان بگوئید.

میرسالاری: سید خداکرم میرسالاری هستم؛ کارشناس ارشد کشاورزی، ۱۲ سال سابقه کاری دارم؛ مدیرعامل شرکت تعاونی دیمه، روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان، کمیسیون معاملات و فرمانده پایگاه بسیج جهاد کشاورزی و مسئولیت های مختلفه را در کارنامه دارم. دو سال رئیس اداره امور عشایر رامهرمز بودیم. آخرین مسئولیت هم که ۷ ماه مدیر جهاد کشاورزی رامهرمز بودیم.

یاران ۳۱۳: در این دوران کوتاه ۷ ماه چه کارهایی انجام دادید؟

میرسالاری: مفصل است؛ اجمالی می گویم؛ سعی کردیم بنیان کار برایجاد محیطی بنا بر برادری، تعاون و کار و همدلی و فراجناحی، فراحزبی و پرهیز از حاشیه سازی باشد و هدف حفظ تکریم اراب رجوع باشد. می توانید از مردم و از مجموعه سؤال کنید. آرامش کم سابقه ای در این ۷ ماه ایجاد شده بوده است. نیازها و مشکلات اداره و نیازهای کارمندان و حل مشکلات آنها را در اولویت قرار دادم. در بُعد فنی هم، با وجود خشکسالی باز کارهای خوبی در این ۷ ماه انجام شده است بارندگی های کم، تولید محصولات بالا با رشدِ تولید انواع محصول در سطح شهرستان و روستاها یکی از کارهای اساسی بود ؛ جذب اعتبارات و تسهیلات خیلی خوبی داشتیم، نسبت به سال های قبل افزایش داشتیم. جلسات هماهنگی ها و تعاملات خوبی با ادارات مختلف و دستگاههای اجرایی داشتیم این ارتباطات و هماهنگی ها در دوره های قبل کمتر بوده است ارتباط و هماهنگی در مسائل کشاورزی شهرستان بسیار مهم است ، در بعد ترویج کشاورزی که بنیان کار کشاورزی است بیش از تعهدات سازمانی اقداماتی را انجام دادیم. برنامه های ملی و مذهبی انجام دادیم. چالش سوختنِ مزارع بعد از برداشت را داشتیم که امسال سعی زیادی داشتیم که آتش زده نشود و ۹۰ درصد موفق شدیم

تقسیم بندی آب، تولیدات خوب، کشت های تابستانی خوب در دستور کار ما قرار داشت. پروژه ی ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان که طرح مقام معظم رهبری بوده است ، ۲۵ هزارتای آن مخصوص رامهرمز بود حومه غربی شهر و هم سلطان آباد که در این زمینه گام های مؤثری برداشته شد. ارتباط بین جهاد با پروژه های عظیم رامهرمز، که بدون تصمیم جهاد نباید دستگاهی پروژه های مهم را بدون تصمیم جهاد انجام دهد. رفع معارض های مختلف در سطح شهرستان داشتیم. تلاش های ویژه ای داشتیم که نیروهای بومی رامهرمز در شرکت ها به کار برده شوند، سهیمه ایثارگران و بنیادشهید به تعداد ۴ نفر برای رامهرمز درخواست دادیم به زودی به کار گیری می شوند. ما غالباً تا ساعاتِ ۲و۳ شب در اداره کار می کردیم مردم گواهی میدهند، در و دیوارهای اینجا گواهی می دهند، از امورات شخصی گذشتیم برای پیشرفت کار مردم؛ اگر کاری را نمی توانستیم حل کنیم با اخلاق خوب برخورد می کردیم. پرونده های اختلافات أرضی مردم را تا نیمه های شب بررسی می کردیم. در حوزه حفظ کاربری های اراضی کارهای خوبی انجام شد و پیشگیری از این تغییرات کاربری حدود ۹۰ درصد موفق بوده است.

یاران ۳۱۳: نماینده در انتصاب شما در ۷ ماه پیش ورود کرده بودند؟

میرسالاری: بله طبیعتاً، این نگاه در جامعه رایج است ایشان حمایت کرد، منتهی ما آقای نماینده را یک شخص دانشگاهی می دانستیم با یک نگاه نو، نه اینکه تابع مسائلِ باند بازی سیاسی و مسائل متفرقه باشیم من در انتصابات زیرمجموعه ام از همه ی طیف ها استفاده کردم کاری نداشتم از چه کاندیدایی حمایت کرده اند.

با مجموعه ی ایشان هم هماهنگ بودیم تعامل داشتیم اما دیگر توقعات بیجای برخی اطرافیان ایشان، توقعات غیرقانونی و غیر شرعی کار را خراب کرد البته خودایشان توقع بیجایی نداشت ایشان یک آدم متدین است اما متأسفانه ایشان تحت تأثیر اطرافیان قرار گرفتند که درخواست های نامشروعی داشتند، و ایشان نتوانستند مقاومت کنند تحت فشارهای غیرقانونی واقع شدند و خیلی راحت با بی احترامی سازمان ما این کار را انجام داد و بازخورد بدی این قضیه در سطح شهرستان داشت، الان دو روز هست تلفن من قطع نشده است و از شهرستان و روستاهای اطراف، مردم مدام تماس میگیرند و اظهار ناراحتی می کنند.

یاران ۳۱۳: به چند تا از این درخواست نامشروع را اشاره کنید البته بدون نام بردن از افراد.

میرسالاری: بیشترین توقعات در مناقصه ها و واگذاری پروژه ها و پیمانکاری ها بوده است بدین ترتیب که هر پروژه و پیمانکاری باید به کسانی داده شود که الزاماً منتسب به آقای نماینده باشند. اشخاصی پرونده هایی در زمینه ی زمین خواری و تغییر کاربری داشتند که انتظار همکاری داشتند لکن ما همکاری نمی کردیم و این ها باعث عزل ما شده است.

یاران ۳۱۳: میزان دخالت نماینده در عزل شما چقدر بوده است؟

میرسالاری: ۱۰۰ درصد/

یاران ۳۱۳: شنیدیم در مراسم تودیع و معارفه مردم و کشاورزان شعارهایی به اعتراض داده اند؟

میرسالاری: نه شعار نبوده! اما ابراز نارضایتی بصورت تلفنی و پیامکی به آقای نماینده و در خود مجموعه نیز بوده است. هم در مجموعه و هم در سطح مردم و بزرگان طوایف ناراحتی جدی بوجود آمده است. چرا که حرکتی که انجام شد یک بی احترامی بود

یاران ۳۱۳: آقای میرسالاری، نماینده رامهرمز و رامشیر چقدر به بخش کشاورزی رامهرمز کردند؟ چرا که خیلی روی این قضیه مانور می دهند.

میرسالاری: متأسفانه یکی از ضعف های جدی ایشان همین بود و ما هم به همین انتقاد داشتیم که چرا به این بخش کمک نمی کنید. قریب به ۱۱ تا ۱۲ میلیارد ماده ۱۸۰ در اختیار نماینده قرار داده است. ۸۰ درصد اشتغال رامهرمزی ها شاید در زمینه کشاورزی است. ما اگر می توانستیم در این زمینه سرمایه گذاری کنیم سطح بیکاری پائین می آمد اینجا باید در اولویت باشد. ما بارها درخواست داشتیم به کرات تکرار کردیم حضوری تلفنی و پیامکی. منتهی هیچ کمکی نشد. ما پروژه ی ناحیه ۳ را داشتیم که الآن روی زمین مانده است.

یاران ۳۱۳: انتصاب فرد جدید سیاسی نبوده است؟

میرسالاری: آقای مهندس حسنی از نیروهای قدیم جهاد هستند انسان خوشنام، مورد قبول و مورد احترام اند. خیلی از مدیران بعد از عزل و تودیع قهر می کنند اما من از دیروز در کنار ایشان مانده ام و با ایشان همکاری کرده ام. نکته ی اصلی آقای بهمئی و اطرافیانشان این بوده است که من نباشم! اطرافیان ایشان که اکثراً اصلاح طلبند جلساتی داشته اند که چرا افراد اصولگرا باید در مسئولیت ها باشند باید اینها فیلتر شوند باید کنار گذاشته شوند. به نمایند هم فشار آوردند این هم مضاف بر دلایلی بوده است که ما نباید باشیم به این صورت که بچه های اصولگرا و ولایی و بسیجی نباید در رأس باشند.

یاران ۳۱۳: در انتخابات حامی ایشان بودید؟

میرسالاری: بله؛ انتخابات سال ۹۰ یک انتخابات استثنایی بود خیلی از نیروهای اصولگرا و بعضاً پاسدارهای بازنشسته[اشاره به ۱۵ پاسدار بازنشسته ای که در استان پیگیر کار آقای نماینده بوده اند که از سوی برخی شخصیت ها مورد حمایت قرار بگیرد]* همه فعالیت کردند که مدیریت شهر باید دچار تحول بشود. نه اینکه نماینده قبلی را بد می دانستند نه، نیاز به تحول بود اما از فردای انتخابات حرمت همه ی اینها شکسته شد یک به یک اینها مثل مهره های تسبیح از ایشان فاصله گرفتند تمام اشخاص ولایی و بسیجی از ایشان فاصله کردند.

یاران ۳۱۳: در این دوره از ایشان حمایت می کنید؟ آیا آقای بهمئی کارنامه مورد قبولی دارد؟

میرسالاری: هنوز تصمیم خاصی نگرفته ام؛ منتهی ایشان تا به حال کارنامه ی خوب و مورد قبولی ندارند.

یاران ۳۱۳: مقام معظم رهبری فرمودند: اگر کسی[کاندیدایی] را می خواهید بشناسید از اطرافیانش بشناسید. حالا آیا با این اطرافیان آقای نماینده که از شما در خواست های غیرقانونی و نامشروع داشتند، ایشان مورد تأیید هستند؟

میرسالاری: نه، نیستند، امام صادق ع می فرماید افراد را از اطرافیانشان بشناسید. ایشان به لحاظ مادی فرد سالمی هستند به نظر من سوء مدیریت دارند تحت تأثیر اطرافیان و قومیت ها و اشخاص ناسالم هستند. متأثرند از برخی از اشخاصی که شاید دَینی بر گردن ایشان دارند. نتوانستند خوب جمع کنند و به دیگران احترام بگذارند.

یاران۳۱۳: آقای میرسالاری اگر در پایان صحبتی با مردم دارید بفرمائید؟

میرسالاری: مردم ما مردمِ شهید داده و مظلومی هستند که تا حالا حافظ ارزش ها بوده اند إن شاءالله از این به بعد هم همین خط شهدا و خط کسانی که خون دادند را حفظ کنند مورد تأثیر خط های ناسالم قرار نگیرند واقعیت ها را ببینند چشم های خود را خوب باز کنند. واقعیت ها و محرومیت ها را ببینند کسی را انتخاب کنند که به بخش کشاورزی رامهرمز اهمیت بدهد. چرا که رامهرمز شهر کشاورزی است اگر بخش کشاورزی رامهرمز مورد حمایت قرار بگیرد قطعاً تحولی در شهرستان رخ خواهد داد. والسلام علیکم و رحمۀ ا…

فایل صوتی این مصاحبه در اختیار پایگاه تحلیلی خبری یاران ۳۱۳ می باشد و در صورت لزوم منتشر می شود.

*این نکته درونِ کروشه [] توسط مدیریت سایت اضافه شده است.

پایان/

این خبر را به اشتراک بگذارید :