×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۹ تیر - ۱۳۹۸  
false
false

اما… پس از انتخابات؛

مردم رامهرمز و رامشیر تابوی حضور دوره های متوالی در مجلس را شکستند/این تابوشکنی هشداری به همه ی نمایندگان دوره های آتی خواهد بود

یادداشت از محمد متین نجف زاده

انتخابات رامهرمز

انتخابات اخیر در شهرمان درس های بسیاری هم برای مردم و هم برای کاندیدا ها بدنبال داشت. یکی از این درس ها برهم زدن قانون دوازده سالگی مجلس در شهرمان است و درس های دیگری که که در فرصت مناسب و مکان مناسب باید بدان پرداخت.

در برخی جایگاه ها، مقام و مناصب، اگر ثبات بی قید وشرط و دائمی وجود داشته باشد انگیزه برای اثربخشی بیشتر و توسعه فعالیت کمتر میشود.

صندلی مجلس شورای اسلامی نیز مشمول این قاعده است. اگر نماینده ای احساس کند وضعیت عملکردش و میزان رضایت مندی مردم از ایشان در حضور یا عدم حضور دوباره در مجلس تاثیری ندارد باعث میشود این نماینده حداقل تلاش خود را برای بهبود وضعیت رفاهی معیشتی مردمش نکند.

یکی از دلایل چنین تصوری برای برخی نمایندگان که بیشتر شامل شهرهای کوچک و قومیتی می شود،تغییر انتظارات در نگاه مردم است.آنها با تغییر معیارهای نمایندگی خوب و نمایندگی بد ، و با تامین عده ای خاص از اطرافیان و نیز مدیریت چیدمان کاندیداهای هر دوره انتخابات، سعی در تحمیل خویش به اراده عمومی دارند.بطوریکه بزرگترین هنرشان مدیریت همین آرایش کاندیداهاست.که البته این هنر ناشی از شناخت دقیق جریان ها و گروه ها و طوایف مختلف منطقه است.

در شهرستانی که در آن زندگی میکنیم به غیر از نمایندگان شهید شهرستان دو نماینده در سه دوره متوالی کرسی نمایندگی مجلس را در اختیار داشتند.که خدماتی به مردم ارائه کردند و سه دوره متوالی در مجلس حضور پیدا کردند که این حضورهای متوالی یا براساس رضایت مندی حقیقی اکثریت مردم از ایشان بوده یا همان تغییر انتظارات در نگاه مردم بوده، که خود موضوعی است بکر برای پرداختن اهل فن به آن، و بنده در رابطه با آنها قضاوت نمی کنم.

ولی ویژگی این دو تاسه دوره متوالی برای دو شخص محترم که از چهره های شناخته شده شهر هم هستند، به نظر می آمد این تصور را در اذهان حاکم کند که اگر یک نماینده جدید به مجلس رفت تا حداقل سه دوره متوالی نماینده شهر خواهد بود.

در واقع حضورهای متوالی دو نماینده در شهرمان، گویا یک اصل بوجود آورد که برای دوره های بعد هم یک رویه ثابت خواهد شد. وباعث میشد عده ای شانس ویژه ای برای نماینده فعلی قائل شوند. ولی مردم شهرستان های رامهرمز و رامشیر با شکستن این تابوی ساختگی معادلات را تغییر دادند و زنگ هشدار را نیز برای نمایندگان دوره های آتی روشن ساختند. امید است نمایندگان هم این هشدار مردم را جدی بگیرند و از فرصت بدست آمده برای بهبود سطح رفاه زندگی مردم شهر بخصوص جوانان تلاش کنند.قطعا اگر هدف در این چهار سال کار کردن برای تصاحب مجدد کرسی مجلس در چهار سال دیگر باشد و عملکرد خاصی از ایشان دیده نشود آنچه مردم در دوره بعد رقم میزنند خلاف خواست ایشان است.

والسلام

محمدمتین نجف زاده

۱۲ اسفند ۹۴

false
false
false
true
 1. عبدالله

  تو کی هستی؟؟؟دقیقا کجایی؟ کارت چیه ؟خسته نمیشی ایقدر مطلب مینویسی؟

 2. همرزم

  سلام سایت خوبی دارید ویژگی اصلیش اینه که خیلی از مطالبش تولیدی هستند نه گزارشی
  ولی نویسنده هاتون کم هستند.بدنبال نویسنده های دیگری هم باشید که خود این موضوع باعث افزایش تاثیرگذاری وآمار بازدید های سایت می شود
  نویسنده ها دوست و رفیق دارن و مظلب خودشون رو تبلیغ میکنن که سایت هم باهاش تبلیغ میشه

 3. رومز

  چه روزگاری شده بچه های ………… هم سایت دار شده ان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد