۞ امام علی (ع) می فرماید:
آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سیاسی
  • شناسه : 329
  • 12 می 2015 - 12:04

کشاورز: وظیفه ی اصلی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی سیاستگذاری کلان نشریات است/ نظارت بر نشریات رسالت حداقلی است/ راجع ابهامات خودِ وزارت می تواند توضیح دهد/

مصاحبه پایگاه اطلاع رسانی یاران ۳۱۳ با سیدامین کشاورز عضو جدید کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی کل کشور/ کشاورز: وظیفه ی اصلی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی سیاستگذاری کلان نشریات است/ نظارت بر نشریات رسالت حداقلی است/ راجع ابهامات خودِ وزارت می تواند توضیح دهد/   مصاحبه پایگاه اطلاع رسانی یاران ۳۱۳ با سیدامین کشاورز […]

مصاحبه پایگاه اطلاع رسانی یاران ۳۱۳ با سیدامین کشاورز عضو جدید کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی کل کشور/

کشاورز: وظیفه ی اصلی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی سیاستگذاری کلان نشریات است/ نظارت بر نشریات رسالت حداقلی است/ راجع ابهامات خودِ وزارت می تواند توضیح دهد/

IMG-20150326-WA0060

 

مصاحبه پایگاه اطلاع رسانی یاران ۳۱۳ با سیدامین کشاورز عضو جدید کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی کل کشور/

با خبر شدیم جوان انقلابی شهرمان جناب آقای سیدامین کشاورز اخیراً در انتخابات کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی کل کشور، از طرف مدیران مسئول نشریات دانشجویی، انتخاب شدند. برآن شدیم تا مصاحبه ی کوتاهی از ایشان با عنوان دانشجویِ انقلابی و بسیجی و معلم دلسوز شهرستان رامهرمز داشته باشیم و ایشان را کمی بیشتر بشناسیم و از عملکردشان در حیطه ی مطبوعات بپرسیم.

خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی یاران ۳۱۳ در این گفتگو سؤالات مهمی را از ایشان پرسیده اند که سعی شده است مختصری از این مصاحبه را منتشر کند.

یاران ۳۱۳: جناب آقای کشاورز؛ خودتان را بیشتر معرفی کنید؛

کشاورز: بسم الله الرحمن الرحیم؛ سید امین کشاورز هستم؛ نخست من یک معلم هستم و در رشته کامپیوتر در مقطع هنرستان در شهرستان رامهرمز تدریس می کنم؛ همزمان دانشجوی ترم ۴ کارشناسی حقوق در دانشگاه پیام نور مرکز رامهرمز مشغول به تحصل هستم.

یاران ۳۱۳: این روزها کجا هستید؛ در چه حوزه ای فعالیت دارید؟

کشاورز: پرداختن به این سؤال مفصل است؛ ما در دانشگاه پیام نور دبیرانجمن علمی رشته ی حقوق و دبیر دبیران انجمن های علمی دانشگاه هستیم؛ نشریه ی مستقل سیاسی، فرهنگی و… با عنوانِ “فرهنگ” را با همکاری دوستان منتشر می کنیم. در سطح شهرستان رامهرمز نیز فعالیت های فرهنگی و سیاسی را در کنار دوستانی انجام می دهیم در زمینه ی کادرسازی و بصیرت افزایی و مطالبه گری از مسئولین شهرستان. نشریه ای عنوانِ “پلاک” را مدیریت می کردیم که به دلایلی در اواخر سال ۹۳ تعطیل شد همچنین عضو کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاههای پیام نور استان خوزستان شدیم و اخیراً هم که –خبر دارید- در انتخابات اعضای دانشجویی کمیته ی ناظر بر نشریات دانشجویی کل کشور شرکت کردیم و دوستان مدیران مسئول نشریات دانشجویی کشوری لطف داشتند و انتخاب شدیم. البته عناوین دیگری هم هستند که می گذریم.

یاران ۳۱۳ : آقای کشاورز؛ در خصوص این انتخابات بگوئید. چه شد یک دانشجو از یک دانشگاه دورافتاده و شهرستان محروم، توسط مدیران مسئول نشریات کشوری بعنوان ناظر انتخاب می شود؟

کشاورز: اولاً روشن است این از الطاف حضرت حق تعالی است؛ لطف الهی بود. در ثانی این خاصیتِ نظام مردمی ماست که ساکن کلان شهر بودن و یا دانشجوی دانشگاه معروف بودن، ارزش نیست. دانشجویان ما نگاه می کنند و کسی را انتخاب می کنند که با ارزش های اصل آنان تطابق داشته باشد. ثالثاً باید اینجا از وزارت علوم نیز تشکر کنیم که این امکان را فراهم آورد و همچنین برنامه ای را تدارک دید.

نشریات دانشجویی

یاران ۳۱۳ : آقای کشاورز؛ برخی سایت ها از قول شما مطالبی را در خصوص چگونگی اجرای این انتخابات درج کردند که بعداً اصلاحیه زدند. البته هنوز تعدادی از این خبرگذاری ها اصلاحیه را درج نکردند. جریان چه بود؟ آیا ابهاماتی در خصوص برگذاری این انتخابات وجود داشت؟

کشاورز : اولاً هر خبرگذاری که مطلبی را درج می کند خودش باید پاسخگو باشد. ثانیاً در خصوص روند این انتخابات در برخی رسانه ها نکاتی مطرح شد که ما نمی خواهیم به همه ی آنان بپردازیم. بالاخره وزارت علوم زحمت کشیده و این برنامه را تدارک دیده است اما ضعف هایی وجود داشته و البته باید منصف باشیم. اول، انتقادات سازمان بسیج دانشجویی که نماینده سازمان در امور نشریات اعلام کرده بود که به ما خبر ندادند. صحت این خبر را ما نمی دانیم. بحثی است بین خودِ وزارت و سازمان بسیج دانشجویی. خودشان پاسخگو باشند. هم وزارت و هم سازمان شفاف سازی کنند. دوم، راجع حضور نماینده رهبری در این برنامه، ما ایشان را در برنامه ندیدیم. حالا دلیل چه بوده؟ نمی دانیم. اینکه دعوت شده باشند یا نه؟ ما اطلاع نداریم. و یا اینکه در سال های قبل هم حضور پیدا نمی کردند خودِ وزارت و نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاهها باید صریح و شفاف اطلاع رسانی کنند موضع گیری کنند. سوم، در خصوص ابهامات در روندِ اجرای این برنامه چند نکته مطرح بود. در کنار تشکر از وزارت که واقعاً برنامه ی خوبی ترتیب دادند و اجرائیات سنگینی را بر عهده داشتند اما کاش فضا کمی بهتر و شفاف تر می بود. ما نزدیک ۳۰۰۰ نشریه دانشجویی داریم جمعی که آمده بودند بسیار محدود بودند. آیا به همه ی مدیران مسئول اطلاع رسانی کرده اند؟ آیا همه ی آنهایی که در انتخابات شرکت کرده بودند، مدیران مسئول بودند؟ یا نشریه فعال داشتند؛ ما اینها را خبر نداشتیم. اینها نیاز به جنجال رسانه ای ندارد. خود وزارت توضیح دهد ما هم قانع می شویم. ما که با کسی دعوایی نداریم.

یاران ۳۱۳ : آقای کشاورز؛ نظر شما به عنوان یک فعال دانشجویی انقلابی در خصوص دانشجو و نگاه به دانشجو چیست؟

کشاورز: ببینید رهبری در این خصوص می فرمایند:« من با اهتمام به دانشجو، اعتناى به دانشجو، شنیدن حرف دانشجو، نوازش کردن دانشجو و کمک کردن به دانشجو صد در صد موافقم».

جایگاه دانشجو در نظام جمهوری اسلامی یک جایگاه تعریف شده، حساس، تأثیرگذار و پیشرو و پیش برنده است. این را می شود در منویات حضرت امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(حفظه الله) و همچنین در اسناد و قوانین بالادستی نظیر نقشه راه علمی کشور دید. رهبر حکیم انقلاب نیز بیش از دو دهه، بصورت سالانه، هرسال چندبار با این قشر جلسات مهم و پرسش و پاسخ گذاشته و بارها نکاتی را در وصف و یا توصیه به دانشجویان اعلام داشته است نظیر عدالت طلبی، مطالبه گری از مسئولین، اعلام موضع در قبال حوادث جهانی و کشوری و محلی و … . در دوره های مختلف به فراخور زمان، نکات راهگشایی را به دانشگاهیان عزیز خاصاً دانشجویان تأکید داشتند.

یاران ۳۱۳ : رسالت امروز عنصر دانشجو و جنبش دانشجویی چیست؟

کشاورز: امروز نیز در شرایط بسیار حساس داخلی و خارجی قرار داریم که حضور به موقع، به اندازه دانشجویان تأثیرگذار است. قطعاً اگر دانشجویان ما در مسئله ای ورود کنند و جریان سازی داشته باشند این جریان سازی به جامعه سرریز خواهد کرد و جامعه نیز تأثیر می پذیرد. معضلات و شکاف های فرهنگی، تضاد طبقاتی، عدالت اجتماعی، مشکلات بیشمار اقتصادی، پیشرفت علمی، قضایای انرژی هسته ای و تعلیق آن، رشد تروریسم در منطقه و موج اسلام گرایی در جوانان غربی و طرح های بسیار مهم علمی و فکری نظیر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و عدالت، جنبش نرم افزاری، اقتصاد مقاومتی و … میادینی هستند که یک رکن و عنصر اثرگذار آنها، عنصر دانشجو است. جنبش دانشجویی باید در همه ی این مصادیق حرف برای گفتن داشته باشد؛

یاران ۳۱۳ : جناب آقای کشاورز؛ می خواهیم موضوع را خاص کنیم. به نظر شما سهم نشریات و مطبوعات دانشجویی در این عرصه چه اندازه است؟

کشاورز: یکی از مهم ترین کانال های ابراز نظرات، مواضع و تولیدات دانشجویان، نشریات دانشجویی است. نشریات سیاسی، نشریات صنفی، نشریات فرهنگی، نشریات پژوهشی، نشریات تخصصی و علمی و … به عنوان یکی از مهم ترین سلاح های جنبش دانشجویی برای ورود به میادین مذکور است. قطعاً برای مدیریت این فضا و هدایت نشریات به این میادین و نظارت بر این نشریات، کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی کل کشور می تواند اثرگذار باشد؛ متأسفانه خیلی روی این مسائل در این کمیته کار نشده است و هدایت و خط دهی به نشریات صورت نمی گیرد هر چند کارویژه ی اصلی این کمیته سیاستگذاری کلان در کنارِ نظارت است؛ برخی فکر می کنند نظارت یعنی اینکه شما نشریات را چک کنید که خطایی درآنها صورت نگیرد؛ بله، این وظیفه ی کمیته ی ناظر است. این کمترین و حداقل ترین کارهاست. این کمیته باید نقش هدایت گری و مدیریت فضای نشریات دانشجویی را هم به عهده بگیرد این نقش حداکثری است و این مسئله نه تنها منع قانونی ندارد بلکه به عنوان اولین و مهم ترین وظیفه ی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی به صراحت در قانون نشریات دانشجویی که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است، آمده است.

یاران ۳۱۳ : کمی بیشتر توضیح دهید.

کشاورز : توضیح بیشتر اینکه، ما توصیه می کنیم که برخی مسئولین و مدیران دانشگاهی این کتابچه ی “دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر برفعالیت نشریات دانشگاهی” را حتماً مطالعه بفرمایند، این دستورالعمل توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی – جلسه ۵۴۰ در سال ۱۳۸۳ – تصویب شده است؛ از طرفی راجع جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز این نکته را اضافه کنم که مطابق با قانون و دستورات صریح رهبری عزیز، این شورا بالاترین رکن تصمیم گیری در عرصه ی فرهنگ کشور است و هیچ دستگاهی حق دخالت درمصوبات این شورا را ندارد و یا خدای ناکرده، حق ندارد این مصوبات را نادیده گرفته و یا عمل نکند! اولاً این قانون جهت ساماندهی و حمایت و نظارت بر نشریات تصویب شده است و ثانیاً در بخش اول ماده ۱۰بند یک این قانون در خصوص وظایف این کمیته آمده است:” سیاستگذاری در حوزه کلان نشریات دانشگاهی”. خب آیا منظور این بند واضح نیست؟ کاملاً روشن است یعنی مدیرت و هدایت نشریات. ما نمی توانیم نشریات دانشجویی را رها کنیم تا این فرصت و ظرفیت ها به بیراهه بروند. بله نظارت بر جزئیات نشریات و اینکه خلاف قانون اساسی، خلاف مبانی اسلامی، خلاف اخلاق اسلامی و خلاف مصالح حرکت نکنند وظیفه ی ذاتی این کمیته است، که این نظارت بر جزئیات است و آن مسئله ی اصلی بحث سیاستگذاری کلان نشریات دانشگاهی است که نشریات دانشجویی باید به سمتِ میادین مورد نیاز انقلاب و نظام است که اشاره کردیم؛ نظیرِ عدالت خواهی، رشد بینش سیاسی، تعمیق بصیرت، ترویج فرهنگ اسلامی، سبک زندگی اسلامی، نقد مبانی غرب، بحث های مختلف سیاست های کلانِ نظام در حوزه ی اقتصاد مقاومتی، سیاست داخلی، سیاست خارجی و فرهنگ و … .

یاران ۳۱۳ : به نظر شما، دیگر اعضای کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی، همین نگاه شما را دارند؟

کشاورز: حالا اینکه این نگاه ما را داشته باشند یا نه، بحث فرعی است، بله سلایق و برداشت ها متفاوت است. اما اینجا مسئله ای سلیقه ای یا تفسیری نیست. ملاک قانون است. قانون این را به صراحت ذکر کرده است. وقتی قانونگذار نوشته است:”سیاست گذاری در حوزه کلان نشریات دانشگاهی”؛ آیا این تفسیر بردار است؟ یعنی این کمیته وظیفه دارد نشریات را به سمت و سوی سیاست های کلانی که تعریف میکند سوق دهد حالا این سیاست های کلان همان سیاست های کلان نظام اسلامی است؛ نیازهای جامعه اسلامی است. سیاست ها و نیازهای جامعه نیز معلوم و مشخص است. که اشاره کردیم.

پایگاه اطلاع رسانی یاران ۳۱۳ قبل از پیاده شدنِ متنِ کامل مصاحبه، بخشی از این مصاحبه را منتشر کرده است إن شاء الله در فرصت های آتی فایل این مصاحبه را بارگذاری خواهد کرد.

۲ دیدگاه

  1. با سلام
    ضمن تبریک به این عزیز ، امیدواریم بتواند مدافع واقعی دانشجویان باشد.

  2. تشکر از سایت خوب شما
    واقعا آقای کشاورز فضای شهرستان مارو باز کردن و واقعا خدا قوت

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.