۞ امام علی (ع) می فرماید:
آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » رامهرمز » سیاسی » یادداشت
 • شناسه : 2910
 • 05 سپتامبر 2016 - 16:31

ورشکستان سیاسی و مردود شدگان انتخاباتی، آینده ی شهر را فدای منافع خود نکنند

با وجود گذشت کمتر از ۶ ماه از شروع به کار نماینده محترم شهر که با تائید تمام دستگاههای نظارتی بر کرسی وکالت مردم شهر نشسته است، متاسفانه شاهد بعضی اعمال و قلم ها میباشیم که در عرف سیاسی، اخلاقی و حتی اجتماعی، تعبیری غیر از تخریب و غرض ورزی تعریف نمیگردد.

بسم الله الرحمن الرحیم

فضای انتخاباتی، آفت پیشرفت شهر:

ورشکستان سیاسی و مردود شدگان انتخاباتی، آینده ی شهر را فدای منافع خود نکنند

تخریب

از دستاوردهای نظام اسلامی در عرصه های بین المللی و از نمودهای واقعی مردم سالاری دینی در مقابل شعارهای مدعیان دموکراسی، برگزاری موفق و مستمر انتخابات مختلف در سطوح گوناگون مدیریتی در کشور عزیز اسلامی ماست.

بدون تردید برگزاری با شکوه بیش از ۳۰ انتخابات (ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان ، شوراهای اسلامی شهر و روستا) در کشور و همچنین آمار مشارکت بالای مردم فهیم میهن (فراتر از نورم بین المللی و در قیاس با کشورهای مدعی دموکراسی) در دوران پس از پیروزی شکوهمند انقلاب ، بعنوان یک نماد که نه ، بلکه تبلور واقعی ارتباط مستقیم مردم با بدنه مسئولین نظام و روح حاکم بر انقلاب اسلامی است.

حضور مردم در بزنگاه های حساس تاریخی و سرنوشت ساز ، بارها عامل بازدارنده در مقابل گستاخی های خارجی، تحرکات مرموزانه ی منطقه ای و همچنین دفع فتنه های پیچیده علیه کشور، انقلاب و ملت گردیده و صد البته محرک روحی و تقویتی انگیزه مسئولین کشور برای ارائه خدمات به مردم گشته است.

البته نگارنده منکر ضعف ها و قصور بعضی مسئولین فعلی و گذشته ، کوتاهی ها، گاها خیانت های محدود معاندین نفوذی بدنه ی مدیریتی کشور و کم لطفی های مدیران ضعیف نمیباشد، بلکه با نگاه واقع بینانه و مثبت به روند پیشرفت کشور در صحنه های گوناگون جهانی ، این جهش و ترقی بالنده را مدیون تلاش جهاد گونه ی اکثریت مسئولان خدوم و انقلابی و مشارکت مردم در صحنه های حساس ارزیابی میکند.

حال با نگاه ریزبینانه به مقوله ی انتخابات و با توجه به آرمانهایی که امام راحل (ره) و بزرگان انقلاب به یادگار گذاشته اند و همچنین تذکرات و رهنمودهای مقام معظم رهبری ، این دیده بان بصیر انقلاب به ما یادآور شده اند ، آفاتی در حواشی آن وجود دارد که میتوان بطور مثال به مخارج غیرمعقول بعضی ستادها ، سو استفاده از احساسات قومیتی و نژادی برای کسب رای، سیاسی کاری ، شعارهای غیر واقعی و غیر عملیاتی و…. میتوان اشاره نمود.

اما آنچه نگارنده قصد دارد بعنوان یک آفت به آن بپردازد، فضای حاکم بر انتخابات محلی در شهرهای کوچک است.

سالهای اخیر بارها در سال آخر دولت ها و یا عمر مجالس، امام امت خطاب به مسئولین وقت متذکر گشته اند که با همان انگیزه و توان که شروع به کار کرده اند، برای سال پایانی نیز حرکت کنند، بلکه سعی در اصلاح عیوب و جبران ضعف ها ، با قدرت بیشتری خدمت نمایند.

اما متاسفانه مواردی دیده میشود که در سال پایانی یک دوره، تمام هم و غم مسئولین پرداختن به مانورهای تبلیغاتی، آمار سازی، افتتاح های نمادین و غیر کاربردی پروژه ها و امثالهم میگردد.

همین ضعف به شکل دیگری در ایام پس از انتخابات در بین هواداران و لیدرهای کاندیداهای بازنده دیده میشود، که سعی بر تقابل ، عدم همراهی با منتخب مردم ، مخددش جلوه دادن نتیجه انتخابات و همچنین گاها تخریب های غیر منصفانه صورت میپذیرد.

نگارنده این معضل حاکم بر محیط اطراف خود را بابی برای هم کلامی با همشهریانش قرار داده.

با وجود گذشت کمتر از ۶ ماه از شروع به کار نماینده محترم شهر که با تائید تمام دستگاههای نظارتی بر کرسی وکالت مردم شهر نشسته است، متاسفانه شاهد بعضی اعمال و قلم ها میباشیم که در عرف سیاسی، اخلاقی و حتی اجتماعی، تعبیری غیر از تخریب و غرض ورزی تعریف نمیگردد.

با پذیرش منطقی و واقع بینانه ی نتیجه انتخابات، هر فرد مدعی اخلاق و دلسوزی شهر میباسیت ضمن تمکین نظر مردم ، برای شعاری که مدعی آن میباشند (دلسوزی برای پیشرفت شهر و مردم) همگام با قاطبه اکثریت جامعه و همراه با منتخب ملت در راه پیشرفت و تعالی شهر قدم بردارد.

نگارنده معتقد است تمام آحاد ملت، ضمن برخورداری از حق مطالبه گری، نقد منصفانه و تذکر به مسئولین، باید بعنوان بازوی فکری و اجرایی مسئولین در ایام شروع بکار نماینده شهر تلاش نمایند.

پرداختن به عنوان و عامل اجرایی طرح های قبل ، بزرگ نمایی و اسطوره سازی شخصیت های بازنده صحنه رقابت انتخاباتی ، بزرگ نمایی ایرادات نماینده منتخب و سعی در سنگ اندازی در مسیر وی ، از ویژگی های دلالان سیاسی و کاسبان انتخاباتیست که هوشیاری مردم فهیم شهر را برای دوری جستن از این افراد را میطلبد.

با نگاهی به محیط حاکم بر فضای اخیر در شهر به راحتی میتوان نقش و اثرگذاری هرچند محدود اما مستمر ورشکستگان سیاسی و مردود شدگان توسط مردم در انتخابات را مشاهده کرد.

هجمه های بی سابقه علیه نماینده شهر، پرداختن به مسائل غیر ضرور و گاها غیر واقعی ، نادیده گرفتن نظر اکثر شهروندان ، پخش شایعات غیر منصفانه، تلاش برای خط کشی و مرز بندی بین مردم با نگاه ستادی، سو استفاده از احساسات قومیت ها و گرایشات طایفه ای و …. از مصادیق در جا زدن عده ی قلیلی است که منافع خود را نگه داشتن فضای روانی شهر در حالت انتخاباتی میبینند.

آنچه که امروز بیش از هر زمانی نیاز جامعه و شهر نسبتا محروم ماست، همدلی و همزبانی بین مسئولین و مردم برای تعالی شهر است.

این خواسته منافی عدم پاسخگویی مسئولین و تلاش بی منت و مستمر مدیران نیست، بلکه از نگاه شهروندی ، مصداق دلسوزی است، زیرا نقد بدون راهکار همانند کوبین آب در هاون ، بی نتیجه و کسل کننده خواهد ماند.

برگزاری نشست های غیر رسمی و اصطلاحا زیرزمینی بعضی افراد ورشکسته انتخاباتی و دامن زدن به اختلاف سلایق ستادی، متاسفانه دست آویزی برای محدود کاسبان سیاسی گشته تا بر خلاف ادعای دلسوزی شهر ، در مسیر اختلاف انگیزی بین آحاد مردم و بعنوان سدی جلوی حرکت وکیل مردم در مجلس شورای اسلامی فتنه انگیزی مینمایند.

بدون تردید هیچ یک از مسئولین، مدیران، نمایندگان و حتی فعالان سیاسی بدون عیب و نقص و بی نیاز از نقد و نصیحت نمیباشند، اما از دید نگارنده و اکثر دلسوزان شهر، زمان ارزیابی عملکرد نماینده محترم حداقل پایان سال دوم نمایندگی است و زمان فعلی مرحله گذر مدیریتی شهر و ارائه راهکار و پیشنهاد به مسئولین در کنار همدلی آحاد جامعه برای تعالی شهر است.

نیاز مبرم شهر به تولید و اشتغال پایدار ، ایجاد امنیت روانی و اقتصادی جامعه و همچنین حمایت از فعالین فرهنگی اجتماعی ، تنها با ایجاد آرامش فضای سیاسی شهر و یاری کردن مسئولین امکان پذیر خواهد بود.

لذا نگارنده به عنوان جوانی از میان هزاران شهروند دلبسته به آینده ی کشور، انقلاب و همچنین نگران وضعیت شهر، تمام اقشار جامعه را دعوت به همراهی و کمک فکری نماینده محترم و ایجاد فضای آرامش و وحدت برای پیشبرد برنامه های منتخب شهر مینماید تا در کنار بیان نقدهای منصفانه شهروندان و پاسخگویی و ارتباط موثر وکیل مردم ، شاهد ترقی همه جانبه شهر باشیم.

امید است روند رو به رشد عملکرد نماینده محترم شهر ، در آینده نزدیک با همراهی تمام فعالان سیاسی اجتماعی و بدون خط کشی ستادی، عامل لمس بیشتر ترقی شهر گردد.

و سلام علی من اتبع الهدی

محمدمهدی مهدوی

۹۵/۶/۱۲

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

 1. علی اکبر فضل اللهی

  با سلام

  ممنون از جناب مهندس مهدوی

  نگرش زیبا و خیلی قابل تامل و بجای بود .
  امید است که مسولین و فعالان سیاسی و اقشار عموم با همچین دیدی بدون در نظر گرفتن جریانات انتخاباتی و ستادی دست در دست هم و دست در دست نماینده محترم در اهداف و پیشبرد شهرمان کمک کنند .

  من ا… التوفیق

 2. نویسنده محترم فعلا تمام بیت المال در قبضه نماینده وقت است.آینده شهر فدای منافع اطرافیان نماینده می شود. آنها که دستشان از تقسیم بیت المال ، مسئولیت ها ، اشتغال بستگان ، واگذاری پیمانکاری ها ، سفارش ها کوتاه است چه نفوذ و قدرتی برای تهدید منافع مردم و اینده شهر دارند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.