۞ امام علی (ع) می فرماید:
آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » خوزستان » فرهنگی » ویژه ها » یادداشت
  • شناسه : 3618
  • 22 می 2020 - 12:30
  • نویسنده : داود مدرسی یان

ریشه مشکلات خوزستان چیست؟ عدالت اجتماعی و اقتصادی یا فرهنگ؟

در روزهای اخیر که بحث راجع مشکلات استان خوزستان در فضای مجازی شکل گرفته و مسائلی همچون مشکلات آبفای خوزستان، آبفای اهواز، پرونده 36 هزار کولر احتکار شده، نیشکر هفت تپه و دادگاه #امید_اسدبیگی مدیرعامل این شرکت، باز شدن پای استاندار و همسرش در پرونده هفت تپه، میدان تره‌بار و بحران #کرونا در خوزستان مطرح است که بی تردید مسائل اصلی این استان هستند.

🔴 معین یا اسدبیگی؟

🔺ریشه مشکلات خوزستان چیست؟ عدالت اجتماعی و اقتصادی یا فرهنگ؟

🔹در روزهای اخیر که بحث راجع مشکلات استان خوزستان در فضای مجازی شکل گرفته و مسائلی همچون مشکلات آبفای خوزستان، آبفای اهواز، پرونده ۳۶ هزار کولر احتکار شده، نیشکر هفت تپه و دادگاه #امید_اسدبیگی مدیرعامل این شرکت، باز شدن پای استاندار و همسرش در پرونده هفت تپه، میدان تره‌بار و بحران #کرونا در خوزستان مطرح است که بی تردید مسائل اصلی این استان هستند.

🔸همزمان حجت الاسلام سیدشهاب الدین طباطبایی مدیرکل حوزه هنری خوزستان در یک لایو اینستاگرامی گفته بین خوانندگان خارج از کشور از معین بیشتر خوشش آمده چون درباره نماز و عبادت و پدر و مادر و … خوانده و آدم سروسنگینی است و …!!

🔹طباطبایی در حالی این اظهارات نابجا را ابراز می کند که معلوم نیست در حوزه هنری خوزستان چقدر موفق بوده؟!

🔸اما بهرشکل؛ یک جریان رسانه ای در استان خوزستان که به برکت نهادهای انقلابی به جایگاهی هم رسیده اند طی یک هفته اخیر تمرکز اصلی اش را گذاشته بر روی نقد سیدطباطبایی و حذف وی و متأسفانه توان کمتری را روی آبفای خوزستان، آبفای اهواز، آبفای روستایی استان و عدم پرداخت حقوق چندهزار آبدار این دستگاه طی ماه های قبل، نیشکر هفت تپه و دادگاه اسدبیگی، باز شدن پای استاندار به پرونده و … گذاشته است. وقتی هم از آنها می پرسیم چرا مسائل اصلی استان را داد و فریاد نمی کنید، می گویند: “مسئله اصلی استان فرهنگ است! عدالتخواهی شما از جنس احمدی نژادی است! شما دغدغه مسائل فرهنگی را ندارید و …!”

🔹حال سوال این است؛ مسئله اصلی فعلی خوزستان، امیداسدبیگی است یا معین؟ استاندار خوزستان است یا مدیر حوزه هنری خوزستان؟ چگونه یک عده چندین محتوا برای حذف و عزل طباطبایی کار کرده اند اما برای عزل استاندار بخاطر ناکارآمدی و دخالت در پرونده هفت تپه و دریافت پول توسط همسرش از مدیرعامل هفت تپه، چندین محتوا تولید نکرده اند؟ براستی چرا؟
اولاً واضح است که اقتصاد و فرهنگ در حال حاضر اولویت کشور و استان ماست. اما طی سالهای اخیر نام سال را رهبر انقلاب یک عنوان اقتصادی گذاشته اند. بله؛ فرهنگ اولویت ما در درازمدت است اما اقتصاد نیاز فوری و مبرم ماست. هم فرهنگ مهم است هم اقتصاد؛ اما مسئله رعایت اولویت ها در شرایط و زمان و بزنگاه هاست.

🔸ثانیاً، معتقدم ریشه مشکلات استان خوزستان، عدالت اجتماعی و اقتصادی است نه فرهنگ. سطح فرهنگ دینی، صفا و صمیمت، انقلابی گری، روحیه شهادت طلبی، مقاومت و ایثار، سبک زندگی دینی، اجتماعی و معاشرت و انسجام و وحدت اقوام خوزستان، فرهنگ خانواده و … در استان خوزستان اگر بیشتر از سایر استان ها نباشد کمتر نیست! پس خوزستان را نادانسته بی فرهنگ قلمداد نکنیم. بله؛ تهاجم دشمن به باورهای دینی و سبک زندگی ملت ایران، سراسری است و باید برای مقابله با این تهاجم کار کرد.

🔹ثالثاً، چگونه است که این جریان، نهادهای اصلی و داعیه دار فرهنگ در خوزستان را طی چنددهه ندیده؟ چگونه با پدرخوانده های نهادهای فرهنگی خوزستان سالهای سال همکاری کردند، تعامل کردند، حمایت کردند و هیچوقت حاضر به نقد این نهادها نبوده اند؟! براستی چرا سالهای سال، پدرخوانده‌ها به اسم مشکل فرهنگی و و.. بودجه گرفته اند اما هیچ گزارشی هم نداده اند که چه کردند و چقدر موفق بودند؟

🔸رابعاً، منظور از فرهنگ چیست؟ آیا کسانی که از خلاء های قانونی سوءاستفاده کرده، با تشکیل باند و رابطه بازی و حمایت برخی افراد و نهادها موفق به گرفتن هفت تپه شدند، بیشتر به فرهنگ دینی و اعتقادات مردم ضربه زده اند یا یک خواننده خارج نشین؟ براستی اسدبیگی بیشتر مردم را از فرهنگ دینی زده کرده یا معین؟ براستی یک شخص با ظاهر دینی و تسبیح به دست و ذکرگویان اما در باطن و خفا همکاری با مفسدین و غارتگران بیت المال بیشتر به فرهنگ دینی ضربه می زند یا یک روحانی که گفته بجای شجریان، معین را دوست دارد به ایران دعوت کند؟!

🔹لازم به توضیح؛ این نگارنده، اظهار نظرات غیرفرهنگی آن مدیرفرهنگی را منکوب می داند و نابجا؛ اما رعایت اولویت ها کجاست؟
به نظر این حقیر؛ مشکل اصلی خوزستان بی عدالتی است در حق خوزستان، و بی عدالتی است در خوزستان! مشکل اصلی ناکارآمدی دستگاه ها و نهادها و مسئولین است، محرومیت مضاعف است، نگاه امنیتی دولت‌هاست، عدم توجه حاکمیت به معضلات استان است، تشکیل باندهای مراوده مسئولین خوزستان با برخی مفسدین است. تشکیل باند توسط مسئولین حوزه‌های مختلف است که از همدیگر حمایت میکنند. مشکل اصلی، گزارش های دروغ برخی مسئولین فرهنگی و غیرفرهنگی به دفتر رهبری در حمایت از برخی مسئولین معلوم الحال است!

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.