۞ امام علی (ع) می فرماید:
آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » خوزستان » رامهرمز » ویژه ها
 • شناسه : 2914
 • 10 سپتامبر 2016 - 7:09

استاندارد تعداد اساتید پیام نوررامهرمز ۱۲۰ استاد است نه ۳۰۰ استاد/مقابل پدیده اساتید سفارشی خواهم ایستاد/از برخورد با نخبگان و انجمن های علمی در دوره قبل متأسفم/آقای نماینده قانون محور است/ تمام وقت در دانشگاه خواهم بود

بعد از تودیع و معارفه ریاست دانشگاه پیام نور از این تغییر و تحول استقبال کردیم چرا که با مسائل دانشگاه پیام نور از نزدیک آشناییم و مشکلات آن را در چند سال گذشته دیدیم. حالا با رفتن آقای شمیل پور و آمدن آقای اردشیری امیدواریم آن مسائل و مشکلات رفع شوند. به سراغ آقای اردشیری رفتیم تا از نزدیک با ایشان راجع دانشگاه و مشکلات دانشگاه و حواشی گفتگو کنیم.

گفگتوی یاران۳۱۳ با محمد اردشیری ریاست جدید پیام نور رامهرمز:

استاندارد تعداد اساتید پیام نوررامهرمز ۱۲۰ استاد است نه ۳۰۰ استاد/مقابل پدیده اساتید سفارشی خواهم ایستاد/از برخورد با نخبگان و انجمن های علمی در دوره قبل متأسفم/آقای نماینده قانون محور است/ تمام وقت در دانشگاه خواهم بود

IMG_6576

سرویس دانشگاه – یاران۳۱۳؛ بعد از تودیع و معارفه ریاست دانشگاه پیام نور از این تغییر و تحول استقبال کردیم چرا که با مسائل دانشگاه پیام نور از نزدیک آشناییم و مشکلات آن را در چند سال گذشته دیدیم. حالا با رفتن آقای شمیل پور و آمدن آقای اردشیری امیدواریم آن مسائل و مشکلات رفع شوند. به سراغ آقای اردشیری رفتیم تا از نزدیک با ایشان راجع دانشگاه و مشکلات دانشگاه و حواشی گفتگو کنیم.  متن این گفتگو را در زیر می خوانید:

یاران ۳۱۳: خدمت آقای اردشیری هستیم ریاست جدید دانشگاه پیام نور مرکز رامهرمز

جناب آقای اردشیری لطف بفرمایید خودتون رو معرفی بفرمایید؟

اردشیری : بسم الله الرحمن الرحیم  محمد اردشیری هستم فرزند رامهرمز ، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور با ۱۰ سال سابقه مدیریت در شهرهای بندر امام خمینی (ره)، اهواز، امیدیه و هفتکل

یاران ۳۱۳: با توجه به اینکه شما تازه تشریف آورده اید و البته شناخت اندکی که از شما وجود دارد از لحاظ پیگیر بودن شما در امور اجرایی، وضعیت کنونی دانشگاه رو چطور می بینید و به نظر شما مشکلات ظاهری که وجود دارد قابل رفع هستند یا نیستند؟

اردشیری: دانشگاه پیام نور از خیلی جهات یک دانشگاه استاندارد است و البته مشکلاتی که در این دانشگاه وجود دارد مشکلات زیاد بزرگی نیستند و مسائل حادی نخواهند بود و قطعا اگر نتوانیم این مشکلات رو حل کنیم باید خودبخود از اینجا برویم. مشکلات ظاهری در دانشگاه و گاها مشکلاتی در مسئله برنامه ریزی وجود دارد که این مسائل حل شدنی هستند.

یاران ۳۱۳: یکی از مشکلات دانشگاه که در دوره قبل از شما بود قضیه وقت ریاست دانشگاه برای حضور در دانشگاه بود که البته ایشون هم گویا اعلام کرده بودند وقت زیادی برای حضور در این دانشگاه ندارند و حضور ایشان گاها دو هفتگی شده بود و مشکلاتی که خودبخود عدم حضور ایشون برای دانشگاه و خاصه دانشجویان به وجود آورده بود. حالا در این دوره جدید با حضور شما، آیا روال همان روال گذشته خواهد بود یا حضور پررنگ شما رو شاهد خواهیم بود ؟

اردشیری : قطعا اینطور نخواهد بود و همه کسانی که با بنده کار کرده اند شاهدینی هستند که می توانند شهادت بدهند که همیشه اولین شخصی خواهم بود که وارد دانشگاه خواهم شد و آخرین نفری هستم که به عنوان کارمند خارج خواهم شد. تمام روزهای اداری حضور خواهم داشت مگر اینکه جلسه ای باشد و احتمالا فعلا فقط هفته ای یک روز  در دانشگاه حضور نداشته باشم  که یا اهواز هستم یا هفتکل برای تدریس. قطعا بنده رو حتی بیشتر از نگهبانان در دانشگاه خواهید دید.حتی در صورت نیاز شب ها و روزهای جمعه هم اینجا خواهم بود.

یاران ۳۱۳: جناب آقای اردشیری شما در مورد مشکلات ظاهری دانشگاه فرمودید مشکلات حادی نیستند و قابل رفع هستند ولی ما در این دانشگاه مشکلات دیگری هم داریم. همونطور که شما قطعا میدونید دانشگاه پیام نور رامهرمز زمانی با بیش از ۴۰۰۰ دانشجو و حدودا ۱۵۰ استاد که از فیلترهای خاص دانشگاه رد میشدند شاهد رشد آن بودیم ولی متاسفانه با تغییر و تحولات سیاسی  و البته ریزش دانشجویی در سطح کشور در حال حاضر با حدودا ۱۷۰۰ دانشجو شاهد حضور تقریبی ۳۰۰ استاد در دانشگاه هستیم و اساسا این مورد فراتر از هرنوع استاندارد تعریف شده ای است شما چگونه میخواهید این مورد رو مدیریت کنید؟

اردشیری : در شرایط کنونی و با ۱۷۰۰ دانشجوی حاضر ما با یک هم اندیشی کارشناسانه در حال حاضر فقط به ۱۲۰ استاد نیاز داریم ولی با توجه به شرایط موجود و کاری که متاسفانه در گذشته نه چندان دور صورت گرفته است و فضای حاکم قطعا نمیتوان در یک مدت کوتاه با حذف همه ی ۱۸۰نفر مواجه شد چراکه اساسا کارشناسی شده نخواهد بود و با یک نارضایتی عمومی مواجه خواهیم شد، ولی برای این قضیه در حال حاضر برای هر ترم تقریبا شاهد حذف ۲۰ نفر از اساتیدی خواهیم بود که استاندارد لازم را برای تدریس نخواهند داشت که استاندارد ما برای این قضیه ارزشیابی دانشجویی و رعایت نظم و قوانین دانشگاهی هست. و اولویت اول ما هم رضایت دانشجویی هست، و قطعا باید گفت که این حذف صورت خواهد گرفت و غیر از مسئله استانداردسازی دانشگاه مسئله بودجه پرداختی به اساتید است که فرضا اگر مبلغ ۵۰۰ میلیون برای این عزیزان در نظر گرفته باشند با افزایش اساتید ما مجبور هستیم تامین بودجه بیشتری برای حقوق این اساتید داشته باشیم و در نهایت مجبور هستیم از بودجه های دیگر دانشگاه مثل : عمرانی ، آزمایشگاه و … برای پرداخت حقوق استفاده نماییم که این مورد باعث می شود در زمینه های دیگر دانشگاه دچار اختلال و عدم شکوفایی گردد.

یاران ۳۱۳: یک مورد دیگر مشکلات از نگاه جامعه دانشجویی نحوه پذیرش اساتید است آیا شما نگاهتون برای پذیرش اساتید بومی گرایی به هر قیمتی هست یا نگاه نخبگانی به این قضیه دارید و بومی بودن صرفا یکی از امتیازات است؟ مورد دوم دغدغه های موجود روش تدریس بعضی از اساتید است که متاسفانه با بازخورد مناسبی از طرف دانشجویان مواجه نیستیم ، در این مورد چه برنامه ای دارید؟

اردشیری :ما  نگاه کیفی به این مورد خواهیم داشت ولی به نخبگان بومی خودمان اعتماد داریم.

اما در باب روش تدریس ، متاسفانه ما نتوانستیم رسالت دانشگاه پیام نور را درست انتقال بدهیم و خروجی آن شیوه های ناصحیح و سطح انتظارات ناصحیح است. در دانشگاه پیام نور دانشجو باید مطالعه کند و در زمان محدود کلاسی از استاد مورد نظر برای رفع اشکال استفاده کند و این رسالت مطالبه گری دانشجو باید آموزش داده شود تا ما هم بتوانیم اساتید برجسته را برای دانشگاه انتخاب نماییم. و البته ما هم برای این قضیه و مطالبه گری دانشجو برنامه های آموزشی خواهیم داشت.

و ضمنا برای اساتید هم این برنامه آموزشی را خواهیم داشت.

یاران ۳۱۳: با توجه به اینکه عرصه رقابت بین دانشگاه ها وجود دارد شما با توجه به شرایط دانشگاه پیام نور چه برنامه ای برای قطب شدن این دانشگاه در حال حاضر در استان دارید؟

اردشیری : دانشگاه ما با توجه به تجهیزات آزمایشگاهی بسیار مجهزی که داردکه متاسفانه با عدم استفاده مواجه هستیم و با توجه به کتابخانه غنی و رشته های متعدد و حتی مقطع ارشد و فضای مناسب موجود، هیات علمی کافی و در کل درون داده های شایسته ای که داریم که برای قطب شدن به منابع مالی برای یک فرایند اصلاح نیازمند هستیم و با مطالبه گری از استان این فرایند رو ما آغاز کرده و ادامه خواهیم داد که در مدت کوتاهی شاهد خروجی شایسته ای باشیم.

یاران ۳۱۳: با توجه به توضیحات شما یک مورد برای برای قطب شدن باید ملاک قرار گیرد و آن هم با توجه به مطالب شما در باب موجودیت سخت افزارها و نرم افزارهای موجود بحث نگاه به دانشجو یک محوریت اساسی برای قطب شدن است برای ایجاد انگیزه برای دانشجویان نخبه ای که چند سالی است که اساسا مورد کم لطفی و نادیده گرفته شده اند! شما چه برنامه ای دارید؟

اردشیری :ما باید جهت ایجاد انگیزه برای دانشجو با توجه به رشته های مطروحه در دانشگاه برنامه داشته باشیم و اولویت ما هم این است که برای دانشجو ترسیم آینده داشته باشم یعنی بداند رشته ای که میخواند کجا و به چه طریقی در آینده کارساز خواهد بود. ضمنا ما ان شاءالله فوق برنامه های خوبی خواهیم داشت.

یاران ۳۱۳: متاسفانه این خلاء در این چند ساله مشهود است که دانشجویی با معدل بالا یا فعال دانشجویی در سطوح مختلف استانی و کشوری دیگر امیدی  برای حمایت دانشگاه ندارد و این موضوع برای رشد یک دانشگاه بسیار خطرناک است و قطعا خروجی آن جلوی رشد یک دانشگاه را خواهد گرفت شما برای جلوگیری از این جریان چه بسته های حمایتی خواهید داشت؟

اردشیری : بنده همیشه در دوران مدیریتی که داشتم سعی کرده ام بسته های حمایتی ویژه ای از دانشجویان نخبه در عرصه های متفاوت داشته باشم. مثلا کسانی که در مقطع ارشد قبول میشوند یا کسانی که معدل بالایی دارند و یا فعالان و نخبگان فرهنگی و عرصه های متفاوت دانشجویی هستند مورد قدردانی ویژه ای قرار بگیرند.

در حال حاضر هم این برنامه را در آغاز ترم جدید خواهیم داشت و همزمان با ورودی های جدید با توجه به لیستی که بنده از قبل گفته ام رصد کنند و آماده نمایند تقدیر و تشکری شایسته و یا همان بسته های حمایتی را در آغاز ترم خواهیم داشت که هم برای این عزیزان دانشجو ایجاد انگیزه گردد و هم برای دانشجویان ورودی ترم جدید.

یاران ۳۱۳: جناب آقای اردشیری شما چقدر نقد پذیر هستید؟

اردشیری : خیلی . قطعا اگر نقدی سازنده باشد بنده پذیرا هستم ولی شاید گاهی هم عصبانی شوم ولی این رو بدونید که هیچ وقت بخاطر خودم عصبانی یا ناراحت نخواهم شد.

یاران ۳۱۳: با توجه به اینکه یک روالی در تمام دانشگاه ها وجود دارد و فضای تعریف شده قانونی برای فعالان سیاسی ،فرهنگی و … تعریف شده است، نحوه تعامل شما با این گروه ها در این دانشگاه چگونه خواهد بود؟ البته با توجه به فضای بسته ای که در چند سال اخیر شاهد هستیم؟

اردشیری : ما قطعا در آینده نزدیک با این فعالان جلسه هایی خواهیم داشت و حتما ما از این مجموعه هایی که در چارچوب قانون تعریف شده اند در حد توان حمایت خواهیم کرد و هیات علمی ها را هم مکلف خواهیم کرد برای حمایت از این مجموعه ها تلاش نمایند. البته تمامی فعالیت ها هم مصوبه شورای فرهنگی دانشگاه خواهد بود البته گاها هم مصوبه شورای فرهنگی استان. پس وقتی اهداف هر برنامه ای مشخص است و سیاستگذاری آن تعریف شده است چرا باید فضای دانشگاه محدود باشد؟ و بنده هم قول خواهم داد همه برنامه ها اجرا خواهد شد که البته با توجه به منویات مقام معظم رهبری و نگاه خودم بیشتر از کرسی های آزاد اندیشی حمایت خواهم کرد.

یاران ۳۱۳: ما در این دانشگاه متاسفانه با پدیده شوم  اساتید سفارشی که از چند سال گذشته به وجود آمد در این دانشگاه مواجه بوده ایم و خروحی آن هم عدم رضایت دانشجویی و ریزش غیر طبیعی دانشجویان در سطح دانشگاه شد و با توجه به اینکه شما هم به این قضیه واقف هستید که نماینده سابق در زمان مسئولیت در معرفی اساتید نقش بی بدیل و پررنگی داشتند، آیا شما نیت دارید در همان محوریت حرکت کنید یا قانون را محوریت قرار خواهید داد؟

اردشیری : اعتقاد بنده این است نماینده مجلس نماینده ماست ما نماینده ایشان نیستیم.

قطعا ما در حال حاضر از نماینده محترم خواهیم خواست در حوزه های متفاوت مالی ما را حمایت کنند ولی در حوزه آموزشی و انتخاب اساتید دانشگاه، مسئولین مربوطه تصمیم گیر خواهند بود. البته ناگفته نماند جناب آقای محمدیان با توجه به اینکه قبلا با ایشان کار کرده ام  و شناختی که از ایشان دارم شخصیتی قانون محور هستند و این یک فرایند امید وار کننده برای ماست.

و قطعا بدانید اگر این پدیده شوم هم بخواهد اتفاق بیفتد که نخواهد افتاد، ما اجازه نخواهیم داد و تمام قد جلوی تخلفات را خواهیم گرفت. فضای گذشته و اقدامات گذشته تکرار نخواهد شد.

یاران ۳۱۳: انجمن های علمی رو چطور میبینید و نحوه تعامل شما با انجمن های علمی چگونه خواهد بود؟

اردشیری : متاسفانه باید گفت یکی از نقش های فراموش شده دانشگاه انجمن های علمی هستند ، برای انجمن های علمی سرانه های خوبی وجود دارد و آئین نامه های خوبی برای حمایت وجود دارد. باید گفت یکی از رسالت های مهم هیات علمی دانشگاه ها برای حضور در دانشگاه بحث تشکیل ، حمایت و راهنمایی انجمن های علمی است. انجمن علمی یعنی شکوفایی ، یعنی نشاط، یعنی رشد علمی ، یعنی ایجاد انگیزه و تجربه برای دانشجو و دانشگاه و انجمن علمی یعنی خروج از یکنواختی دانشگاه چرا که پویایی خواهد آورد و در یک کلام انجمن های علمی شعار ما میتوانیم را برای دانشجو حتی دانشگاه صرف خواهد کرد و عملیاتی خواهد نمود.

یاران ۳۱۳: در باب انجمن های علمی شما کاملا درست میفرمایید ولی نمیدونم شما چقدر اطلاع دارید، انجمن های این دانشگاه دو سه سال پیش فعالیت خودش رو بصورت رسمی شروع کرد و در یک پروسه کوتاه مدت هم در استان و هم در کشور صاحب جایگاه شد ولی به دلایل نگاه های سیاسی مدیریت شده هم از درون دانشگاه و هم بیرون دانشگاه جلوی سیر صعودی انجمن های علمی به بهانه های متفاوت و ظالمانه گرفته شد تا اونجایی که یک سال گذشته کاملا قفل شده و حتی وسایل اولیه مورد نیاز را هم از این مجموعه سلب کردند و به نوعی این مجموعه رو متلاشی کردند. البته واحد فرهنگی استان از این مجموعه حمایت شایسته ای داشتند. حالا شما از این مجموعه های علمی آیا طبق فرموده های خودتان حمایت خواهید داشت؟

اردشیری : قطعا حمایت خواهند شد و در اولین فرصت جلسه ای خواهیم داشت و درباب موضوعی که از شما شنیدم فقط میتوانم بگویم : متاسفم

یاران ۳۱۳: نحوه تعامل شما با بسیج چگونه خواهد بود؟

اردشیری : ما جدای از بسیج نیستیم . بنده خودم یک بسیجی هستم ، هدف و رسالت ما یکی است و آن هم منویات مقام معظم رهبری ، رشد و شکوفایی انقلاب اسلامی است.

یاران ۳۱۳: حرف آخر شما

اردشیری : مجموعه ادارات ما در شهر یک زنجیره هستند که باید با یک اتحاد قوی در راستای رشد و شکوفایی حرکت کنند. مانند یک تیم باید حرکت کنیم و اگر یکی از اعضای این تیم کوتاهی کند قطعا آن تیم گل خواهد خورد. ما هم ارتباط گیری رابا  مجموعه های شهر آغاز کرده ایم و ان شاءالله بتوانیم هرچه زودتر در شرایط کنونی شاهد رشد شهرمان با اتحاد ادارات متفاوت در عرصه های متفاوت باشیم.

یاران ۳۱۳: امیدوارم شاهد رشد و شکوفایی دانشگاه باشیم. ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار داده اید.

تنظیم کننده: سیدامین کشاورز

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

۴ دیدگاه

 1. اردشیری: دانشگاه پیام نور از خیلی جهات یک دانشگاه استاندارد است!!!!!!!!!!!!!!!
  اردشیری جان ضمن احترام به شما، دانشگاه استاندارد از لحاظ شما چیه؟؟، تعریف شما اصن از دانشگاه چیه!!؟؟
  من دو تا دانشگاه دولتی معتبر بودم،
  هنوز میگم دانشگاههای دولتی معتبر ما بسیار از استانداردهای جهانی عقبیم، بعد شما از استاندارد حرف میان می آورید

 2. کاش عمل بدون ریا

  آقای اردشیری: دانشگاه پیام نور از خیلی جهات یک دانشگاه استاندارد است !!!!!!!!
  یا تعریف استاندارد رو متوجه نیستیم یا دانشگاه رو درک نکردیم،

  ای کاش یکی اول برای همه مون تعریف دانشگاه و هدفشو بگن، بعدش از استانداردش حرف بزنیم

 3. جناب اقای اردشیری نرسیده تعداد زیادی از اساتید بسیار مهم بومی را اتوبوسی حذف کردند.ان وقت دم از کیفیت و استاندارد می زنند.اقای اردشیری یک مدیر توانمند نیازی به حضور فیزیکی شبیه نگهبان ندارد.واقعا جای تاسف دارد که نگرش مسئولین نسبت به مدیریت سازمانها توجه ویژه به حضور فیزیکی است.مدیریت مهارت های خاص خود را نیاز دارد.

 4. من به آقای اردشیری توصیه میکنم اولویت کاری خود را رسیدگی به امورات دانشجویان بگذارد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.