۞ امام علی (ع) می فرماید:
آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » سیاسی » یادداشت
  • شناسه : 2785
  • 18 جولای 2016 - 14:12

جمله ای زیبا و مردم فریب یا سرانجام تجربه ی هزار روز امید به کدخدا؟!

بیش از هزار روز از وعده های دولت تدبیر و امید می گذرد.وعده هایی که قرار بود تمامی مشکلات فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و…کشور را حل کند.

روحانی: “مشکلات اقتصادی به دست مردم قابل حل است”

جمله ای زیبا و مردم فریب یا سرانجام تجربه ی هزار روز امید به کدخدا؟!

#محمد_متین_نجف_زاده

 بیش از هزار روز از وعده های دولت تدبیر و امید می گذرد.وعده هایی که قرار بود تمامی مشکلات  فرهنگی و اقتصادی و سیاسی و…کشور را حل کند.بیش از سه سال از شروع تلاش های دولت در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور می گذرد که البته ضعف و قوت هایی در این عرصه ها وجود داشته است.درست است که دولت یازدهم از نشاط و تحرک دولت های نهم و دهم و حتی برخی دولت های قبل تر برخوردار نیست ولی نمی شود گفت در این سه سال هیچ اتفاقی  نیفتاد و کاری نشده است.بالاخره این دولت هم توان و نیرو و ظرفیت و فرصت های داشته که در کانال هایی هدایت کرد و توانش را در برخی امور قرار داد و اولویت هایی برای خود ترسیم نمود حال این اولویت ها چقدر برای مردم و مملکت ضرورت داشتند و اولویت بودند بحثی است جامع که نیازمند به واکاوی مسئولانه ، دلسوزانه و نقادانه دارد.اما بطور مختصر می شود گفت که یکی از این اولویت ها و کانال ها که دولت خود را  با تمام توان به آب آن زد و عملا با این کار دوقطبی بین کارشناسان و مسئولین و حتی مردم بوجود آورد و عده ای را بشدت مخالف خود کرد موضوع توافق با دشمن غدار و فریب کار بوده است.موضوعی که دولت آن را برای خود بزرگترین و شاید تنهاترین اولویت در برنامه های خود تبدیل کرد.

البته مذاکره برای از بین بردن تحریم های ظالمانه موضوعی نیست که در این دولت انجام شده باشد یا کسی بخواهد اصل مذاکره را زیر سوال ببرد ولی موضوعی که می توان به عنوان نقد بر آن نگاشت این است که نباید همه ی برنامه های دولت تحت الشعاع شکست یا موفقیت در این موضوع قرار می گرفت.البته الحمدلله که برجام در مجلس تصویب شد وگرنه درسی که برخی مسئولین و سیاسیون باید از بدعهدی امریکا می گرفتند حداقل چهار سال به تعویق افتاده و دولت هم علت تمامی مشکلات را در جمله “به ما اجازه نمی دهند ” خلاصه می فرمودند.

دولتی که تمام ظرفیت های کشور در اختیارش بوده و از چرخش خیلی از چرخ های هسته ای جلوگیری بعمل آورد تا چرخ معیشت را بگرداند ولی با بدعهدی کدخدایشان موفق به انجامش نشد.البته انتظار مردم در حل شدن همه ی مشکلات بوسیله توافق هسته ای هم مسئله ایست که خود دولت آن را بوجود آورد.

 موضوعی که تمام مشکلات از صرف صیغه ازدواج جوانان تا مشکلات آب خوردن و بیکاری و به آن گره خورد و قرار شد که با توافق هسته ای تمامی مشکلات حل شود که نشد.

گذشت و گذشت

دولت بالاخره بدعهدی امریکارا متوجه شد و در فرمایشات رییسش این گونه شنیده شد که حل مشکل بیکاری به دست مردم است.

جمله ای زیبا  و نه مردم فریب  و احتمالا از روی تجربه ای هزار روزه از رفت و شد و مذاکره!

دولت تدبیر و امید که حقیقتا دولت تدبیر و امید بوده متوجه شده که نباید تدبیرش تنها در کنترل رکود و توافق هسته ای می بود.و امیدش به دستان غرب و عنایات کدخدایش امریکای غدار و بدعهد.

حال متوجه شده که باید امیدش به  مرمش باشد و استعداد جوانانش ولی متاسفانه از جمله ی دیگر ایشان در رابطه با فیش های حقوقی متوجه شدم که برای جبران نه تنها برنامه ای ندارد که اتفاقا برای ماندن در این مسند برنامه دارد.

ایشان موضوع فیش های حقوقی را با اختلاس های قبل مقایسه کردند که کسانی که دزدی های بزرگ کردند نباید موضوع فیش های حقوقی را برلی تخریب دولت استفاده کنند.

و این یعنی حاشیه سازی های جدید و بازی در پازل بی برنامگی و بی تدبیری.و چون از توان این دولت کم تحرک خارج است که بتواند بخش اقناع کننده ای از مشکلات کشور را در این چند ماه باقی مانده حل کند تصور میشود ایشان انتظار دارد چهار سال دیگر به او فرصت داده شود.

البته این دولت به تمام آنچه که می خواست رسید.هم در کنترل تورم که البته به ثبت رکود انجامید و هم در توافق هسته ای که البته به بدعهدی امریکا و ادامه بخش مهمی از تحریم ها انجامید.و این دو اولویت اصلی دولت بود که آنها را محقق کرده است و می شود در یک عبارت این دولت را دولت “کنترل تورم”(به قیمت ثبت رکود) و “توافق هسته ای”(به قیمت های قابل لمس هسته ای و ازبین رفتن موقت عوامل بازدارنده) نامید.

عضویت در یاران۳۱۳:

https://telegram.me/joinchat/B7mt3TwmIIyIGLDtqS4vsQ

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.