🔴🔻سهم پارچه لباس روحانیت در #اقتصاد_مقاومتی
🔹نقش #حوزه_علمیه در اقتصاد مقاومتی

#یادداشت_کوتاه : شماره ۱۶
#سید_سجاد_پادام
#اقتصاد_دان_جوان_یاران۳۱۳

🔴مطلبی که در ادامه می خوانید شاید کمی تعجب آور و تکان دهنده باشد اما متاسفانه واقعیت دارد. تأکید می کنم که این مطلب نقدی دلسوزانه بوده و هیچ کس حق ندارد از آن سوءاستفاده کند.
🔵تعداد روحانیون کشور ما حدود ۲۰۰ هزار نفر می باشد. هر #روحانی بر اساس آمارهای میدانی  حداقل ۳  و تا ۲۰ قبا برای پوشیدن در دسترس خود دارد.
🔴اما اگر میانگین داشتن این لباس برای هر روحانی را  ۶ قبا در نظر بگیریم و برای هر قبا ۴ متر بطور میانگین مصرف شود، ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع پارچه استفاده می شود. اگر همین رقم برای عمامه هم محاسبه شود، با توجه به اینکه بطور میانگین هر عمامه ۱۰ مترمربع می باشد،  ۱۲ میلیون متر مربع پارچه عمامه ها می شود.
🔵#لباس_روحانیت، لباس #اهل_علم و لباس پیامبر و #پرچم_اسلام است؛ اما نکته تکان دهنده این است که عمده پارچه مورد استفاده قبا، پارچه‌های خارجی از #انگلیس و #اندونزی و … می باشد و پارچه مورد استفاده عمامه از پارچه وال #هند و  #انگلستان و #تایلند و… می باشد.
🔴در اقتصاد اعتقاد بر این است که بازار ناموس #اقتصاد است؛ اما سوال این است که چگونه بی توجهی به ناموس اقتصاد کشورمان در حدی است که عمامه عالم دین ما را حتماً باید بیگانه بسازد؟
🔵مگر نه اینکه بیشترین سهم #انقلاب_اسلامی متوجه روحانیون کشور است؟ آیا نباید تا کنون حداقل برای ظاهر روحانیون کشور فکری اساسی می شد؟  چرا خود حوزه که نهضتی مانند انقلاب اسلامی را راهبری کرد امروز در #نهضت_اقتصادی و #ولایت_مداری اقتصادی پرچم داری نمی کند و از لباس های خود شروع نمی کند؟
🔴بنظر می رسد اولین کار اصلاحی در هر موضوعی اصلاح از خود است؛ در #اقتصاد_مقاومتی هم این مورد صادق است. اول باید لباس خود روحانیون ایرانی شود زیرا که روحانیت نماینده دین در بین مردم است و انقلاب ما انقلابی دینی است.
هرچند شاید برخی از روحانیون عزیز نارحت شوند و این نقد را وارد ندانند و یا حجم پارچه های لباس ۲۰۰ هزار روحانی در برابر ۷۰ میلیون جمعیت بسیار بسیار ناچیز بدانند اما ما بنا داریم همین مسائل خُرد را بررسی کنیم تا مسائل کلان حل شود.
🔵با توجه به اینکه به لطف خداوند متعال و تأکید ویژه #رهبر_حکیم_انقلاب، #حوزه_علمیه همچنان مستقل از دولت و دستگاههای دولتی است اما از آنجائیکه حوزه های علمیه و دفاتر مراجع، توسط وجوهاتی از جمله #خمس و #زکات مدیریت می شود، امکان تحقق این امر مهم توسط خود حوزه علمیه هم عملی می باشد و یا از آنجائیکه تقریباً از دولت ناامید هستیم، مدیریت حوزه این امر را بررسی کرده و با قرارداد با بخش خصوصی، پارچه های لباس روحانیون در داخل تولید شود.
🔴هرچند پیشنهاد ما این است که مدیریت #آستان_قدس_رضوی که بازوی اقتصادی مهمی می باشد و  مدیریت بیش از ۹۰ شرکت و موسسه را بر عهده دارد، با توجه به مسایل راهبردی #نظامِ_اقتصادی، می تواند براحتی از عهده این کار هم برآید.

#سید_سجاد_پادام
#اقتصاد_دان_جوان_یاران۳۱۳

ــــــــــــــــ
#به_کانال_تلگرامی_یاران۳۱۳_بپیوندید:
https://goo.gl/WBsdWy

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :