۞ امام علی (ع) می فرماید:
آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » خوزستان » ویژه ها
  • شناسه : 3600
  • 03 می 2020 - 11:30
  • نویسنده : داود مدرسی یان
یاران313 گزارش می دهد:

صادق حقیقی پور، بدون هیچگونه سابقه مدیریتی، چگونه مدیرعامل آبفای خوزستان شده؟!/ بخشی از تخلفات #آبفای_خوزستان به روایت #دیوان_محاسبات_خوزستان!/تغییر شرایط مدیرعاملی برای ماندن حقیقی‌پور!

به گفته منابع رسمی 38 درصد آب های سطحی کشور در خوزستان جاری است و بیشترین رودخانه های کشور در این استان جاری است. کارون بزرگترین و طولانی ترین رودخانه کشور از این استان می گذرد اما با کمال تأسف 90 درصد شهرهای خوزستان آب شرب ندارند. اهواز، آبادان، خرمشهر، ماهشهر، بهبهان، رامهرمز، شادگان، سوسنگرد و ... از داشتن آب شرب محروم می باشند.

صادق حقیقی پور، بدون هیچگونه سابقه مدیریتی، چگونه مدیرعامل آبفای خوزستان شده؟!/ بخشی از تخلفات #آبفای_خوزستان به روایت #دیوان_محاسبات_خوزستان!/تغییر شرایط مدیرعاملی برای ماندن حقیقی‌پور!

صادق حقیقی پور، بدون هیچگونه سابقه مدیریتی، چگونه مدیرعامل آبفای خوزستان شده؟!

قسمت اول

به گفته منابع رسمی ۳۸ درصد آب های سطحی کشور در خوزستان جاری است و بیشترین رودخانه های کشور در این استان جاری است. کارون بزرگترین و طولانی ترین رودخانه کشور از این استان می گذرد اما با کمال تأسف ۹۰ درصد شهرهای خوزستان آب شرب ندارند. اهواز، آبادان، خرمشهر، ماهشهر، بهبهان، رامهرمز، شادگان، سوسنگرد و … از داشتن آب شرب محروم می باشند.

مردم خوزستان در کنار نصب تصفیه کن آب، باید از پمپ هم برای پمپاژ استفاده کنند چون فشار آب بسیار پائین است. در برخی مناطق استان در ۲۴ ساعت فقط ۸ ساعت آب دارند. غیزانیه و اکثر نقاط شهر اهواز در ساعاتی از شبانه روز آب ندارند.

نه فقط سیستم آبرسانی خوزستان که سیستم فاضلاب عمومی شهرهای استان دچار بحران است. بحران فاضلاب در اهواز و سایر نقاط استان تا جایی بالا گرفت که مسئولین کشوری را هم به واکنش وا داشت تا جائیکه حجت الاسلام موسوی فرد خبر داد رهبر انقلاب با تخصیص ۴ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای فاضلاب اهواز موافقت کرده است.

اما ماجرای فاضلاب اهواز خود داستان عجیبی دارد. ۱۶ سال قبل(۱۳۸۳) بانک جهانی ذیل پروژه‌ای، وامی به مبلغ ۲۷۹ میلیون دلار برای اصلاح و تکمیل آب و فاضلاب شهرهای اهواز و شیراز اختصاص داد که مبلغ ۱۴۹ میلیون دلار برای فاضلاب اهواز در نظر گرفته شد اما بعد از این همه سال هیچ معلوم نشده که این پول چه شده است و مشکلات فاضلاب کماکان بجای خود باقی مانده است!

بی تردید یکی از عوامل این مشکلات و نواقص، مدیران آبفای خوزستان و اهواز طی سالها بوده اند و هیچوقت پاسخگوی ابهامات و مشکلات نبوده اند.

یکی از این مدیران، صادق حقیقی پور مدیرعامل فعلی آبفای خوزستان است که از سال ۹۶ به این سمت منصوب شده.

حقیقی پور جوان دهه شصتی بدون هیچگونه سابقه ی مدیریتی در سطح دستگاه های محلی و میانی و ارشد، اما یکباره به مدیرعاملیِ یکی از مهم ترین دستگاه های خوزستان منصوب شده است.

وی قبل از مدیرعاملی، دو سال خدمت خود را بصورت امریه در سازمان آب و برق خوزستان در کنار #محمدرضا_شمسایی گذرانده و دوست صمیمی پسر شمسایی است.

سایت آبفای خوزستان را که مشاهده می کنید و هیچ سابقه ای را از حقیقی پور نمی بینید…

حقیقی پور از دوستان صمیمی و همشهری #غلامرضا_شریعتمداری استاندار است که بی تردید مهم ترین عامل حضور وی در این سمت، جناب استاندار بوده. دکتر شریعتی مهم‌ترین حامی حقیقی پور است..

این شریعتی است که باعث شده جوانی بدون هیچگونه سابقه‌ مدیریتی، حتی مدیریت یک اداره آبفای شهرستانی، براحتی مدیرکل شود! مدیرانی که عملکردشان بسیار ضعیف بوده و مشکلات را بیشتر کرده اند.

حالا؛ آیا شما انتظار دارید مشکلات آب و فاضلاب استان، اهواز و سایر شهرها با مدیرانی چون حقیقی پور حل شود؟!

براستی چرا جوانی بدون هیچگونه سابقه اجرایی، مدیرعامل دستگاه عریض و طویل و پراهمیت شده است!!!

در قسمت بعد به ماجرای تخلفات گسترده آبفای استان خواهیم پرداخت…

🔴 بخشی از تخلفات #آبفای_خوزستان به روایت #دیوان_محاسبات_خوزستان!

ترکت تشریفات مناقصات در قراردادها و …

قسمت دوم

🔹دیوان محاسبات خوزستان طی نامه ای به شماره ۳۸۶۰/۱۵۷/۲ مورخه ۱۵/۱۰/۹۸ خطاب به مدیرعامل آبفای خوزستان در ۱۶ بند عملکرد مغایر با قانون و مقررات لازم الاجرا را ردیف کرده است که به برخی از تخلفات اشاره می‌کنیم:

۱⃣ یک. انعقاد ۱۷۵ فقره قرارداد به ارزش ۸٫۲۷۲٫۵۲۷٫۸۵۲٫۸۰۵ ریال در سال ۹۷ در حالیکه کل تخصیص شرکت در سال ۹۷ مبلغ ۲٫۹۴۷٫۵۰۴٫۰۰۰٫۰۰۰ بوده و میزان بدهی شرکت هم طی سنوات گذشته تا شهریور ۹۷ مبلغ ۴٫۵۴۹٫۶۵۳٫۵۱۳٫۸۲۵ ریال بوده است!

۲⃣ دو. انعقاد ۱۰ فقره قرارداد به ارزش ۳۶۳٫۴۰۰٫۵۶۴٫۳۴۳ ریال معادل ۳۶ میلیارد و ۳۴۰ میلیون تومان از طریق ترک تشریفات مناقصات!

۳⃣ سه. عدم رعایت قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با ۱۷۵ فقره معامله به ارزش ۸٫۲۷۲٫۵۲۷٫۸۵۲٫۸۰۵ ریال معادل ۸۲۷ میلیارد و ۲۵۲ میلیون تومان.

۴⃣ چهار. عدم رعایت ماده ۱۹ اساسنامه شرکت شرایط عمومی همسان قراردادهای خدمات مشاوره نظارت کارگاهی و عالیه با مشارکت شرکت مشاور دزآب به تعداد ۶ فقره قرارداد به ارزش ۲۶۴٫۷۳۴٫۸۰۹٫۳۰۷ ریال.

مابقی را می توانید در تصاویر ببینید

تغییر شرایط مدیرعاملی برای ماندن حقیقی‌پور!

آیا #صادق_حقیقی_پور مجدداً #مدیرعامل_آبفای_خوزستان می شود؟

قسمت سوم

مدیرعامل جوان #آبفای_خوزستان که بدون تجربه مؤثر مدیریت دولتی توانسته به سبب ارتباط و رفاقت با #غلامرضا_شریعتی استاندار خوزستان و #محمدرضا_شمسایی رئیس سابق سازمان آب و برق خوزستان به این مقام نائل آید، طبق اخبار ما وزارت نیرو از عملکرد وی رضایت نداشته و بنا داشت مدیرعامل جدیدی را معرفی کند.

وزارت نیرو برای معرفی مدیرعامل هر استان، در تاریخ ۲۹ آذر ۹۸ فراخوان شماره ۲۶ را منتشر کرده که هر کسی تمایل به مدیرعاملی در هر استانی را دارد، طبق شرایط معین، ثبت نام کند. داوطلبین باید شرایط زیر را داشته باشند:

۱️⃣ برخورداری از صلاحیت‌های عمومی انتصاب بر اساس قوانین مرتبط

۲️⃣ کارمند دائم یا مدت‌معین شرکت‌های آب و فاضلاب و یا کارمند رسمی یا پیمانی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری

۳️⃣ دارابودن مدرک تحصیلی (حداقل کارشناسی) در یکی از رشته‌های تحصیلی مرتبط

۴️⃣ دارا بودن سابقه خدمت مرتبط در بخش‌های آب وفاضلاب وآب:

الف) شرکت‌های درجه الف: ۲۰ سال

ب) شرکت‌های درجه ب: ۱۵ سال

۵️⃣ برخورداری از سابقه مدیریتی در سطوح مدیریت میانی و ارشد شرکت‌های آب وفاضلاب و یا همتراز در سایر شرکت‌ها ودستگاههای اجرایی:

الف) شرکت‌های درجه الف: ۱۰ سال

ب) شرکت‌های درجه ب: ۸ سال

 

اما با رایزنی #استاندار_خوزستان، وزارت نیرو در اقدامی عجیب، ۲۰ فروردین امسال بصورت جداگانه فراخوان ۳۸ را صرفاً برای #خوزستان منتشر کرده که هرکسی داوطلبِ مدیرعاملی آبفای خوزستان است، ثبت نام کند!! یک اقدام کاملاً عجیب!

جالب است شرایط مدیرعاملی در این فراخوان جدید، نسبت به فراخوان ۲۶ تغییر کرده و ماستمالی صورت گرفته تا حقیقی پور مجدد بتواند مدیرعامل بماند! واقعاً چرا؟ چرا وزارت فراخوان اصلی را کنار گذاشته و برای خوزستان فراخوان جداگانه میزند؟

طبق فراخوان ۲۶، مدیرعامل آبفای استان های رتبه الف، باید حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت مرتبط در بخش‌های آب و فاضلاب و آب داشته باشد(برای استان های رتبه «ب» هم ۱۵ سال).

استان خوزستان به لحاظ رتبه بندی وزارت نیرو، رتبه الف محسوب می شود یعنی مدیرعامل آبفای خوزستان باید حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت مرتبط در آبفا داشته باشه!! این در حالی است که اساساً جناب حقیقی پور نه شرایط استان رتبه الف را دارد نه ب را!

اما درفراخوان ۳۸ وزارت نیرو که جداگانه برای #خوزستان منتشر شده،این شرط(سابقه خدمت مرتبط در بخش های آبفا) به ۱۳ سال رسیده!

ادامه در  کامنت…

چگونه شرایط کشوری (نه الف و نه ب)، برای خوزستان در نظر گرفته نمی شود؟!

لازم است بدانید حقیقی پور می تواند به واسطه شرکت های خصوصی و رفقا و دوستان از این دست سوابق را برای خود جمع آوری کند. چون سوابق در شرکت های خصوصی را هم می توانند اضافه کنند. ۱۳ سال که چیزی نیست.

هرچند با همین فراخوان جداگانه، باز حقیقی پور باید حداقل ۱۰ سال سابقه مدیریت در سطح میانی و ارشد شرکتهای آبفا یا هم‌تراز را داشته باشد. بجز دو سه سال امریه در سازمان آب و برق در جایگاه سرپرست معاونت آبرسانی آب و برق استان، هیچ سابقه مدیریتی ندارد. مگر اینکه در شرکت های خصوصی بتراشند.

حالا غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان با رایزنی های گسترده در تلاش است تا صادق حقیقی پور مجدد به مدیرعاملی آبفای خوزستان منصوب شود. باید منتظر باشیم آیا وزارت بالاخره زیر بار می رود؟

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

۱ دیدگاه

  1. بله ایشان دقیقا از زمانیکه مدیرعامل ابفا شد هم به یکباره ظاهر و سیمای متفاوت با قبلش فراهم کرد گذاشتن ریش ان هم به شکل بسیجی متعصب در حالیکه صادق خان حتی سبیل هم نداشت و همیشه تیغ زده و شیک و بیک بود چطور اینطور شد دیگه خودتان قضاوت کنید سابقه کار هم از سال ۱۳۸۲ الی ۱۳۸۵ در مهندسی مشاور شارآب که یک شرکت نه چندان مطرح در امر عمرانی و آب بوده که همیشه هم ساختمان مرکزی اش اجاره ی بوده و بعد از شارآب مدیر طرح آبرسانی غدیر در خوزستان شد ان هم به واسطه دوستی با پسر شمسایی و حالا هم که مدیر ابفا خوزستان شدن….

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.