۞ امام علی (ع) می فرماید:
آگاه باشيد كه دانش آينده، اخبار گذشته و درمان دردهايتان و نظم ميان شما در قرآن است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اقتصادی » ویژه ها
  • شناسه : 2727
  • 18 ژوئن 2016 - 21:54

نزول ۱۸ پله‌ای رتبه ایران در جذب سرمایه‌گذاری خارجی از ابتدای دولت یازدهم+سند

جدیدترین برآوردهای آنکتاد نشان داد جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران سومین سال متوالی کاهش یافت و از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵، رتبه ایران از این نظر در جهان ۱۸ پله نزول کرده است.

گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد):

نزول ۱۸ پله‌ای رتبه ایران در جذب سرمایه‌گذاری خارجی از ابتدای دولت یازدهم+سند
145676798957804885

جدیدترین برآوردهای آنکتاد نشان داد جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران سومین سال متوالی کاهش یافت و از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵، رتبه ایران از این نظر در جهان ۱۸ پله نزول کرده است.

فارس: کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) هر سال در سلسله گزارش‌های سرمایه گذاری خارجی جهان به بررسی روند سرمایه‌گذاری خارجی در کشورهای مختلف می‌پردازد و طی آن آمار مربوط به سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی کشورهای جهان را منتشر می‌کند.

آنکتاد هرساله این گزارش را به صورت ویژه در اختیار افراد یا نهادهایی می‌گذارد. فارس با دسترسی به این گزارش مشروح آن را منتشر کرده است.

 

بر اساس گزارش سرمایه گذاری خارجی جهان ۲۰۱۶، کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی انجام‌شده در جهان طی سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱٫۷۶ تریلیون دلار بوده است که نسبت به سال پیش از آن ۲۷٫۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 

بر اساس برآوردهای آنکتاد این رقم در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱٫۲۷ تریلیون دلار بوده است.

 

کشورهای توسعه یافته بیشترین سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در این سال جذب کرده‌اند. این کشورها ۵۴٫۶ درصد کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان یعنی بیش از ۹۶۲ میلیارد دلار را در سال ۲۰۱۶ جذب کردند.

 

سهم کشورهای در حال توسعه نیز در این زمینه نزدیک به ۴۳٫۳ درصد برابر با ۷۶۴ میلیارد و ۶۷۰ میلیون دلار بوده است. اقتصادهای درحال گذار نیز حدود ۲٫۹ درصد از کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهان را در سال ۲۰۱۴ به خود اختصاص دادند.

 

در سال ۲۰۱۲ برای نخستین بار، کشورهای در حال توسعه از کشورهای توسعه یافته در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی پیشی گرفتند و این وضعیت را در سال ۲۰۱۴ نیز حفظ کردند اما در سال ۲۰۱۵ دوباره میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم کشورهای توسعه یافته بیشتر شد.

 

 

* سومین سال متوالی کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در ایران

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، علی‌رغم سیگنال‌ها و اشتیاق دولت یازدهم برای جذب سرمایه‌گذاری بیشتر، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی جذب شده توسط ایران در سال ۲۰۱۵ وارد سومین سال متوالی کاهشی خود شد و ۲٫۶ درصد نسبت به سال پیش از آن کاهش یافت. ایران در سال ۲۰۱۴ با کاهش ۳۰٫۹۸ درصدی و در سال ۲۰۱۳ با کاهش ۳۵ درصدی جذب سرمایه‌گذاری خارجی مواجه شده بود.

 

ایران در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۲ میلیارد و ۱۰۵ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده بود که این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

 

میزان سرمایه‌مستقیم خارجی جذب شده در سال ۲۰۱۳ نیز ۳ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار بوده است. این رقم در سال ۲۰۱۲ برابر با ۴ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار برآورد شده است.

 

کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی که ایران از دهه ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۵ جذب کرده است ۴۵ میلیارد و ۹۷ میلیون دلار برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، ایران در سال گذشته میلادی ۱۳۹ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم در خارج انجام داده است که این رقم برای سال پیش از آن ۸۹ میلیون دلار بوده است.

 

کل سرمایه گذاری مستقیم ایران در خارج از دهه ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۵ نیز ۲ میلیارد و ۴۵۵ میلیون دلار بوده است.

* نزول ۱۸ پله‌ای ایران در رده‌بندی جهانی از نظر میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی از ابتدای دولت یازدهم

 

 

میان ۲۰۳ کشور مورد بررسی در این گزارش،‌ ایران در رتبه ۶۷ جهان از نظر میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۵ قرار گرفته است. بر این اساس میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران در این سال کمتر از ۶۶ کشور بوده است.

 

ایران در سال ۲۰۱۴ نیز با ۱۵ پله نزول به جایگاه  ۷۴ جهان از لحاظ میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی نزول کرده بود و در سال ۲۰۱۳ نیز با۱۰ پله نزول در جایگاه ۵۹ قرار داشت.

 

رتبه ایران در سال ۲۰۱۲ برابر با ۴۹ بود. به این ترتیب از ابتدای عمر دولت یازدهم رتبه جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران ۱۸ پله نزول کرده است.

آمریکا با ۳۷۹ میلیارد و ۸۹۴ میلون دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۲۰۱۵ در جایگاه نخست قرار دارد. هنگ کنگ با ۱۷۴ میلیارد و ۸۹۲ میلیون دلار جایگاه دومی خود را حفظ کرده است.

 

درحالی‌که رتبه نخست جذب سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۲۰۱۴ به چین تعلق داشت؛ این کشور در سال ۲۰۱۵ با جذب سرمایه‌گذاری خارجی ۱۳۵ میلیارد و ۶۱۰ میلیون دلاری در جایگاه سوم قرار دارد.

 

 

 

* رتبه ایران به لحاظ جذب سرمایه‌گذاری خارجی در غرب آسیا تغییر نکرد

 

آمار ارائه شده از سوی آنکتاد نشان می‌دهد ایران از نظر جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۱۵ میان ۱۴ کشور غرب آسیا همچنان رتبه ۶ را به خود اختصاص داده است.

 

در این منطقه ترکیه با جذب ۱۶٫۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و امارات با جذب ۱۰٫۹۷ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار گرفته است.

 

میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب‌شده توسط کشورهای دیگر منطقه عبارت است از: بحرین منفی یک میلیارد دلار، عراق ۳٫۴۶۹ میلیارد دلار، اردن ۱٫۲۷۵ میلیارد دلار،‌ کویت ۲۹۳ میلیون دلار، لبنان ۲٫۳۴۱ میلیارد دلار، عمان ۸۲۲ میلیون دلار،‌ قطر ۱٫۰۷۱ میلیارد دلار، عربستان ۸٫۱۴۱ میلیارد،‌ فلسطین ۱۲۰ میلیون دلار و یمن منفی یک میلیارد دلار.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.